Panele słoneczne. Gdzie montować?

Obecnie przejeżdżając przez polskie wsie zauważymy, że coraz więcej domów ma na sobie panele słoneczne. Nie jest to dziwne, ponieważ ten sposób produkcji energii pozwala poczynić ogromne oszczędności w naszym gospodarstwie domowym, zaś wszystkie nadwyżki energetyczne jakie wyprodukujemy, możemy sprzedać do elektrowni i jeszcze na tym zarobić. Zatem każdy, kto dysponuje nadwyżką finansową, jest zainteresowany montażem paneli na dachu swojego domu. Jednak nie każdy budynek i nie każde miejsce nadaje się do montażu paneli fotowoltaicznych. Gdzie zatem najbardziej opłaca się je montować?

Miejsce na montaż paneli słonecznych

Jak sama nazwa wskazuje, panele słoneczne czerpią swoją energię ze słońca. Zatem najodpowiedniejsze miejsce na ich montaż to stoki południowe, gdzie budynek jest nachylony od południa, zatem będzie mieć możliwość pobrania największej ilości energii słonecznej. Odradza się montaż na stokach północnych, gdyż te ciemne i zimne miejsca mogą nie wyprodukować takiej ilości energii, na jaką liczyliśmy rozpoczynając inwestycję. Producenci paneli fotowoltaicznych zalecają montaż paneli w rejonach południowej i centralnej Polski. Północ naszego kraju jest o wiele mniej słoneczna, chociaż i tam znajdziemy miejsca, gdzie emisja promieni słonecznych jest wyższa od pozostałych miejsc w regionie.

Kraje południowe obecnie garściami czerpią z możliwości, jakie daje fotowoltaika. Bardzo ciekawym przykładem jest Maroko, biedny kraj północnej Afryki, który obecnie buduje farmę fotowoltaiczną na Saharze. W ten sposób Maroko ma zamiar poprawić swoją kondycję finansową i produkować tak duże ilości energii słonecznej, aby móc ją transportować do sąsiednich krajów.

Alternatywa do energii słonecznej

Jeśli Twój dom jest położony na północy lub na północnym stoku, wówczas lepszym rozwiązaniem dla Ciebie mogą okazać się biopaliwa. Pellet i ekogroszek są biopaliwami, które pomogą Ci na produkcję bardziej ekologicznej i tym samym bardziej oszczędnej energii niezbędnej do ogrzania gospodarstwa domowego.

Dodaj komentarz