Ekologiczne źródła energii

Na świecie coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne źródła energii. Jak się okazuję energię można pozyskiwać zarówno z promieni słonecznych, z wody jak i z wiatru. Na jakie ekologiczne źródła energii może sobie pozwolić statystyczny Polak i czy ich użytkowanie jest w ogóle opłacalne? Przeanalizujmy możliwe źródła energii i sprawdźmy, czy te popularne rozwiązania są w ogóle adekwatne dla mieszkańców naszego kraju, w którym słońce nie świeci przez cały rok, a silne podmuchy wiatru zdarzają się nad Bałtykiem i w wysokich górach.

Oszczędność energii

Lepszym rozwiązaniem niż produkcja ekologicznej energii, może być oszczędzanie tej, którą już mamy. W tym wypadku doskonale sprawdzą się takie rozwiązania jak ekogroszek i pellet. Są to rodzaje biopaliwa, które mają pochodzenie ekologiczne, a także są energooszczędne. To czyni je jednymi z lepszych paliw dostępnych na rynku. Palić można nimi w większości pieców grzewczych, dlatego sprawdzą się doskonale do ogrzania domów wolnostojących.

Ważne jest także, aby posiadać w domu urządzenia energooszczędne. Pralka, lodówka i piekarnik (jeśli jest elektryczny), to urządzenia które pobierają najwięcej prądu. Zatem opłaca się kupić modele energooszczędne, które ochronią zarówno środowisko jak i naszą kieszeń. Najbardziej energooszczędne modele takich urządzeń to klasa A+++ -30%.

Prosumenci

Jeśli dysponujesz większym terenem, możesz postawić na nim wiatraki generujące energię i zostać prosumentem. Oznacza to, że energia wyprodukowana przez Twoje wiatraki trafi do elektrowni, a Ty otrzymasz za to wynagrodzenie oraz potrzebną energię do funkcjonowania Twojego gospodarstwa domowego. Może to być doskonała inwestycja dla osób, które posiadają większe obszary terenu, których nie chcą uprawiać ani oddawać w dzierżawę.

Przeciętny mieszkaniec przedmieścia również może zostać prosumentem, poprzez zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na swoim dachu. Wtedy produkcja energii będzie odbywać się na mniejszą skalę, co nadal pozostaje opłacalne.