Ekologiczne paliwa grzewcze

Problem zanieczyszczenia powietrza jest obecnie jednym z większych problemów natury ekologicznej, z którymi mierzy się nasz kraj. Niestety Polska, pod względem czystości powietrza, jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych Państw na świecie, znajdując się w rankingu niedaleko takiego kraju jak Chiny. Programy Unijne oraz rządowe, dotyczące wymiany pieca grzewczego, nie przyniosły spodziewanych rezultatów i nadal większość domów i mieszkań jest ogrzewana piecami, które produkują trujące spaliny i ogromne ilości metali ciężkich, niebezpiecznych dla naszego zdrowia.

Biopaliwa

Jednym z rozwiązań jest stosowanie biopaliw, takich jak ekogroszek czy pellet. Są to paliwa pochodzenia naturalnego, biologicznego, a więc ich spalanie nie wiąże się z produkcją ogromnej ilości dwutlenku węgla, jak to dzieje się w przypadku paliw kopalnych, takich jak węgiel brunatny czy kamienny. Biopaliwa mogą być spalane w bardziej nowoczesnych piecach, jednak nie jest konieczne, aby piec do ich spalania był zupełnie nowych i odpowiednio do tego dostosowany. Zatem jeśli posiadasz dom jednorodzinny (lub większy), możesz zacząć korzystać z biopaliw już dziś i przestać zatruwać powietrze ciężkimi metalami.

Alternatywne metody produkcji energii

Jeśli posiadasz duży dach, wówczas możesz rozważyć zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Coraz popularniejsze jest ogrzewanie biogazownią, czyli ciepłem wytwarzanym z gazów, pochodzących z rozkładania się popularnego kompostu. Jednak tego typu instalacje są jeszcze droższe, niż koszt wymiany pieca na nowy. Warto także wspomnieć, że wymiany pieca są obecnie objęte programem dofinansowania ze strony rządu i Unii Europejskiej, zaś montaż paneli fotowoltaicznych trzeba wykonać na własną rękę, pokrywając koszty w całości z własnego portfela. Zatem niewielu Polaków będzie mogło sobie pozwolić na taki koszt i na bycie gospodarstwem o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Lepszym rozwiązaniem jest zatem sięgnięcie po najbardziej dostępne i ekonomiczne rozwiązania, czyli właśnie biopaliwa.

Dodaj komentarz